Długie włosy to marzenie co drugiej kobiety. Najczęściej jednak mamy na tyle słabe i rozdwajające się pasma, że musimy je regularnie ścinać. Plany zapuszczania włosów kończą się więc fiaskiem. Nie musi tak być! Oto najlepsze sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów. 

Szybkość wzrostu włosów zapisana jest w naszych genach. Wraz z wiekiem lub w związku z pogorszeniem się kondycji włosów w parze idzie też wolniejszy wzrost. Włosy nie chcą już rosnąć tak, jak kiedyś. Wpływ może mieć na to też stan naszego zdrowia np. gospodarki hormonalnej, a także stres. Jednak bez względu na przyczyny (choć je warto znać!) są takie sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów, które mogą zadziałać. Co jest najskuteczniejsze?

Zdrowe włosy rosną szybciej

Zacząć trzeba od pielęgnacji i regeneracji. Zniszczone i rozdwajające się włosy nie będą rosły szybko. Mało tego, często trzeba będzie je ścinać, więc w ogóle nie zauważymy żadnego przyrostu. Od czego warto więc zacząć działania w kierunku dłuższych, gęstszych i piękniejszych włosów?

  1. Dieta na porost włosów – to, co jemy, ma wpływ na to, jak wyglądamy. Żeby włosy były mocne i miały siłę do wzrostu, potrzebne im są witaminy, minerały i dobre kwasy tłuszczowe omega. Jedzmy więc dużo ryb, warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i bogatych w cynk i krzem.
  2. Nawodnienie to podstawa – jeśli jesteśmy odwodnieni, ucierpią na tym również nasze włosy, które będą suche, matowe i łamliwe. Jeśli chcemy, żeby były w dobrej kondycji, nawadniajmy je nie tylko kosmetykami, ale też od środka (pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie).
  3. Kosmetyki do włosów – najważniejsze są jednak kosmetyki, ale warto stosować je świadomie. Maska, olej czy odżywka to produkty, które trzeba dobierać do potrzeb swoich włosów: jeśli są suche, kosmetyki powinny być nawilżające, a jeśli zniszczone, zawierać zestaw cennych protein.

Sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów

Gdy nasze włosy będą już odpowiednio mocne, dobrze nawilżone i zregenerowane od środka, można zacząć walkę o szybszy wzrost. Pamiętając, że efekty uzależnione są od tego, jaka jest naturalna predyspozycja naszych włosów do wzrostu – niektórym włosy rosną z natury szybciej, innym nieco wolniej.

Oto najlepsze sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów:

  1. Olej rycynowy – najlepszy na porost włosów. Polecany przez rzesze blogerek, które zachwalają jego naturalność, cenę i skuteczność. Warto jednak pamiętać, że najlepszy jest olej rycynowy, który pozyskuje się naturalną metodą przez tłoczenie na zimno (ma wtedy najwięcej składników odżywczych). Dobrej jakość olej rycynowy wystarczy potem wcierać w skórę głowy przed każdym myciem, aby wzmocnić włosy od samych cebulek aż po końcówki. Wystarczy parę tygodni.
  2. Masaż głowy – niektórym kojarzy się tylko z relaksem po ciężkim dniu, a prawda jest taka, że regularny masaż skóry głowy to świetny sposób na przyspieszenie wzrostu włosów. Cała magia dzieje się bowiem w zakorzenionych w skórze cebulkach, które można zmotywować do wydajniejsze pracy właśnie masażem. Wystarczy pobudzić nieco krążenie, aby dostały więcej składników odżywczych i zaczęły pracować efektywniej. W rezultacie włosy rosną szybciej.
  3. Wcierka bursztynowa – najpopularniejsza wcierka na porost włosów, którą można kupić w drogerii lub (jeśli mamy trochę czasu i chęci) przygotować samodzielnie. Bursztyn zawiera moc składników, których włosy potrzebują do szybkiego wzrostu, ale sam fakt wcierania formuły w skórę głowy i masowania działa na nasza korzyść. Wcierkę bursztynową należy stosować przed myciem włosów i poświęcić na jej aplikację co najmniej 5 minut.
  4. Wcierka ziołowa – sprzymierzeńcami we wzroście włosów są też zioła np. skrzyp i pokrzywa, a także warzywa np. czarna rzepa. Wyciąg z tych roślin warto wcierać regularnie w skórę głowy, aby już po kilku tygodniach zauważyć poprawę, jeśli chodzi o ich wygląd, kondycję i długość. Warto stosować takie ziołowe wcierki regularnie, w różnych konfiguracjach, a nawet z dodatkiem olejków.
  5. Siemię lniane – na porost włosów sprawdza się także siemię lniane, które można stosować dwojako: pijąc napar z siemienia regularnie lub przygotowując domowy żel lniany i wcierając go w skórę głowy. W obu tych wersjach ten domowy sposób na przyspieszenie wzrostu włosów działa tak samo dobrze, bo siemię zawiera kwas foliowy, witaminy A, B, C, D, E i K oraz wapń, selen, żelazo, magnez oraz cynk.
  6. Drożdże na włosy – podobne działanie mają również drożdże. Warto stosować je regularnie, ponieważ są bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Picie drożdży pomaga przyspieszyć wzrost włosów. Jak je przygotować? Należy zalać max. 50 g drożdży (można zaczynać od mniejszych porcji) wrzątkiem, wystudzić i wypijać codziennie przez 2-3 miesiące.