RANKING NAJLEPSZYCH OLEJKÓW

Czy wiesz, co to jest porowatość włosów i jaką masz?

Pielęgnacja jest najskuteczniejsza wtedy, kiedy dopasowana jest do naszych potrzeb. To dlatego dobór kosmetyków do włosów powinien być uzależniony od ich kondycji. Włosy zniszczone potrzebują zupełnie innych produktów pielęgnacyjnych. Te zdrowsze powinny być lepiej ochraniane, aby ich stan się nie pogorszył. Podobnie z włosami prostymi i kręconymi, które wymagają zupełnie innych kosmetyków o odmiennym działaniu.

Warto zagłębić się w porowatość włosów, aby dbać o nie skutecznie!

Budowa włosów

Każdy powinien mniej więcej wiedzieć, jak zbudowany jest włosy. Pod skórą znajdują się cebulki. To od nich zależy, w jakiej kondycji jest włos. Im mocniejsze i silniej zakorzenione w skórze, tym lepiej. To, co znajduje się nad skórą, to łodyga. Ją nazywamy włosem. W jego wnętrzu kryje się rdzeń (medulla), którą pokrywa kora (cortex) i osłonka (cuticula). Ten ostatni element zbudowany jest z kilku warstw łusek. I to one decydują o porowatości włosów.

CO TO JEST POROWATOŚĆ WŁOSÓW?

Porowatość włosów to nic innego jak stopień odchylenia łusek od kory włosa. To od porowatości włosów zależy ich kondycja. Im bardziej rozchylone łuski, tym gorzej. Wówczas delikatny rdzeń włosa jest odsłonięty i bardziej narażony na działanie czynników szkodliwych.

Wyróżniamy trzy porowatości włosów:

  1. Niska porowatość – łuski dobrze przylegają do kory, włosy jest prosty i gładki.
  2. Średnia porowatość – łuski są odchylone, włosy falują się i są bardziej szorstkie.
  3. Wysoka porowatość – łuski są maksymalnie odchylone, włosy są sztywne i chropowate.

Musimy znać swoje włosy, aby wiedzieć, czego im potrzeba. Skuteczna pielęgnacja opiera się przede wszystkim na zrozumieniu problemu i zaradzeniu mu. To nadmiernie otwierające się łuski są powodem większości zmartwień. Wówczas włosy puszą się pod wpływem wilgoci, są łamliwe, szybciej osłabiają się w wyniku zabiegów fryzjerskich, a nawet działania słońca. Jeśli zależy nam na tym, aby przywrócić włosom zdrowie, musimy poznać porowatość swoich włosów.

JAK OKREŚLIĆ POROWATOŚĆ WŁOSÓW?

Metod określania porowatości włosów jest kilka. Najskuteczniejsza jest po prostu obserwacja. Włosy o różnej porowatości odróżniają się od siebie już na pierwszy rzut oka. To dokładnie tak jakby zestawić ze sobą włosy zniszczone i zdrowe. Różnicę widać od razu.

Włosy niskoporowate to typ charakterystyczny dla Azjatek, posiadaczek prostych i ciemnych włosów. W dotyku są gładkie i bardzo ciężkie, często pozbawione objętości. Raczej nie mają problemów typu łupież, rozdwajanie i łamliwość. Za to trudno je zmoczyć, a potem wysuszyć. Niełatwo poddają się też środkom do stylizacji, przez co upięcie ich lub zakręcenie jest trudne.

Włosy średnioporowate ma największa liczba kobiet na całym świecie. Zazwyczaj lekką falują się i mają tendencję do puszenia (szczególnie pod wpływem wilgoci). Mogą mieć problem z łupieżem, rozdwajaniem, łamliwością. Ich problemem jest przetłuszczanie się u nasady, a suchość na końcach. W dotyku nie są przyjemne, nie mają blasku, ich kolor blaknie.

Włosy wysokoporowate są najbardziej zniszczone, szorstkie i łamliwe. Bardzo często są to włosy kręcone lub osłabione zabiegami fryzjerskimi. Charakteryzuje je wzmożona łamliwość, rozdwojone końcówki, nadmierne wypadanie, kruszenie się. To włosy pozbawione blasku, puszące się i maksymalnie wysuszone. Ekspresowo chłoną wodę i bardzo szybko ją tracą.

Istnieją też inne sposoby określania porowatości włosów:

  • test wody (fragment włosy wrzucamy do wody i obserwujemy, jak szybko wchłonie ją i opadnie na dno szklanki; wysokoporowaty zatonie najszybciej, niskoporowaty będzie się unosił),
  • test kokosa (włosy pokrywamy olejem kokosowym i obserwujemy reakcję; pod jego wpływem napuszą się włosy wysokoporowate, a wygładzą te o niskiej porowatości).

Najlepszą diagnozę uzyskamy mimo wszystko po wizycie u trychologa. W niektórych salonach fryzjerskich funkcjonują już stanowiska trychologiczne, gdzie można przyjrzeć się swoim włosom pod mikroskopem. To najbardziej precyzyjna metoda określenia porowatości włosów. Specjalista powie nam nie tylko o stanie łusek naszych włosów, ale również skóry głowy.

PO CO ZNAĆ POROWATOŚĆ?

Znajomość porowatości włosów niezbędna jest nam do tego, aby odpowiednio dobrać olejek do włosów. Właściwości olejów są różne w zależności od tego, jaką mają zawartość kwasów tłuszczowych. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • Oleje do włosów niskoporowatych o dużej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. To głównie masła roślinne, których niewielkie cząsteczki łatwo wnikają we włosy.
  • Oleje do włosów średnioporowatych zawierające najwięcej kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, tj. omega 7 i omega 9. Mają większe cząsteczki i są półschnące.
  • Oleje do włosów wysokoporowatych mają najwięcej kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, tj. omega 3 i omega 6. Są nieschnące, bo ich cząstki są największe.