Chcesz mieć ładne, zdrowe i mocne włosy, ale nie wiesz, jak o nie dbać? To poradnik skrojony na miarę potrzeb kobiet takich, jak ty. Kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją włosów. Odkryj, jak krok po kroku zacząć dbać o włosy.

Bez odpowiedniego planu nie da się pielęgnować włosów dobrze. Ilość dostępnych kosmetyków, zabiegów i możliwości sprawia, że trudno od razu znaleźć tę właściwą drogę. Jak nie zgubić się w natłoku informacji i pójść ścieżką wprost do zdrowych i pięknych włosów? Przed tobą poradnik dla początkujących.

Określ problemy z włosami i cele

Zacznij od początku, czyli od odpowiedzi na dwa bardzo ważne pytania, które są idealnym wstępem do pielęgnacji skrojonej na miarę.

  1. Jakie masz problemy z włosami?
    Puszenie się, matowość, rozdwojone końcówki, brak objętości, a może łupież?
  2. Jakie chciałabyś mieć włosy?
    Gładsze, łatwiejsze w rozczesaniu, z ładniejszym skrętem, czy może całkiem proste?

Określ te dwie rzeczy, a potem dąż do celu. Wyeliminuj problemy, które sprawiają, że twoje włosy nie wyglądają tak, jak powinny. To najłatwiejszy sposób, żeby osiągnąć cel, czyli włosy, o jakich marzysz. Pamiętaj tylko, że są pewne ograniczenia – mając z natury cienkie włosy, nie sprawisz, że nagle będą 10x grubsze.

Określi, jaki masz typ włosów

Drugi ważny krok to właśnie określenie typu włosów. Tylko, jeśli wiemy, jakie mamy włosy, możemy dobrać do nich właściwą pielęgnację. Nie da się zadbać o włosy bez wiedzy o tym, jakie są i czego właściwie potrzebują.

Włosy możemy podzielić ze względu na:

  • kondycję: suche, normalne, przetłuszczające się, zniszczone;
  • grubość/gęstość: cienkie, grube, rzadkie, gęste;
  • fakturę: proste, falowane, o mniejszym lub większym skręcenie;
  • porowatość: niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate.

Dlaczego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jaki mamy typ włosów? Przede wszystkim dlatego, że różne włosy wymagają różnej pielęgnacji. Dla przykładu: włosy suche wymagają nawilżenia, a więc kosmetyków z humektantami, podczas gdy włosy zniszczone potrzebują więcej protein. Z kolei podział na porowatość daje informację np. o tym, jak szybko włosy będą wchłaniały substancje z kosmetyków.

Określi, jaką masz skórę głowy

Czy dobierałaś kiedykolwiek szampon do skóry głowy? Zapewne nie. To jeden z podstawowych błędów w pielęgnacji, który często kończy się suchością i podrażnieniem. Zapamiętaj, że kosmetyki warto dobierać do skóry głowy, bo to od jej stanu zależy kondycja włosów – dla skóry suchej przyda się coś nawilżającego, dla podrażnionej dermatologiczna formuła, a przy łupieżu lub ŁZS konieczny jest specjalistyczny produkt leczniczy.

Przeanalizuj dotychczasową pielęgnację

Czas na zastanowienie się, jak do tej pory dbałaś o włosy. Jakich produktów używałaś? Po których z nich twoje włosy „czuły” się lepiej, a na które reagowały puszeniem się? Przypomnij sobie wszystkie swoje dobre i złe momenty w pielęgnacji włosów – wyciągnij z nich wnioski o tym, co służy twoim włosom, a co niekoniecznie. Często taki powrót do przeszłości daje naprawdę wiele i pozwala spojrzeć na swoją pielęgnację z szerszej, lepszej perspektywy. Możesz być zaskoczona ilością błędów, jakie popełniałaś, ale nie traktuj ich jako porażki, ale lekcję na przyszłość. Teraz zrób to lepiej.

Czytaj, inspiruj się, zdobywaj wiedzę

Nikt nie jest ekspertem od razu. Nie możesz oczekiwać od siebie, że będziesz wiedziała, jak dbać o włosy, jeśli nie zasięgniesz nieco wiedzy. Warto brać to pod uwagę. Skąd czerpać informacje o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów? Masz kilka możliwości:

  • śledź blogerki, które mają podobne włosy, jak ty – inspiruj się tym, w jaki sposób o nie dbają i jakie kosmetyki stosują;
  • czytaj artykuły na blogach specjalistycznych i portalach poświęconych włosom, żeby zdobyć podstawową wiedzę o włosach;
  • podpytuj swojego fryzjera, kiedy tylko będziesz miała okazję np. wybierzesz się na standardowe podcinanie końcówek.